ATLAS OKURLARI İSTANBUL S.O.S İLE BULUŞUYOR

9-10 Ekim 2010 hafta sonu Atlas okurları için bir İstanbul şenliğine dönüşüyor.

Tüm Atlas okurları 9 Ekim Cumartesi günü saat 10:30’dan itibaren Mimar Sinan Üniversitesi Oditoryumu’ndaİstanbul S.O.S. ile buluşuyor. Bu buluşma Atlas okurları ile birlikte tüm İstanbul sevdalılarına açık. Bilgilenmek, yapılanları yakından takip etmek ve sorunlara çözümün bir parçası olmak için…

Bu bir günlük dopdolu programda neler olacak, konular, konuklar, konuşmacılar kimler olacak kısaca açıklayalım:

Atlas Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek ve Doğa Derneği Başkanı Güven Eken programın açılışını yapacaklar ve ardından İstanbul S.O.S.’i anlatan, tanıtan bir sunum yapılacak.

İlk oturum İstanbul S.O.S.’i her eyleminde bire bir destekleyen hocalarımız Prof.Dr.Zeynep Ahunbay  ve Prof.Dr.Cevat Erder UNESCO ile yaşanan süreçte İstanbul’un tarihi alanları hakkında bilgi verecekler, Prof.Dr.Nurgün Erdin ise İstanbul’un tarihi alanlarında, ne yazık ki kaybolmaya yüz tutmuş ahşap binalarımız hakkında bir sunum yapacak. Oturum yöneticisi Gazeteci-Yazar Gökhan Tan.

İkinci oturumda ise İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman, Mimar İhsan Sarı ve Karikatürist ve Mimar Behiç Ak, içinde “boynuzlu” Haliç Metro Geçiş Köprüsü, Lastik Tekerlekli Araç Tüp Geçişi, 3. Boğaz Köprüsü ve deniz ulaşımı konuları da bulunan, İstanbul’un güncel ulaşım projeleri hakkında bilgilendirme yapacaklar. Bu oturumu Gazeteci Yazar Gila Benmayor yönetiyor.

Yemek arasında Üniversite’nin Boğaz kıyısındaki bahçesinde yemek yeme fırsatı bulabilirsiniz.
Yemek sonrası üçüncü oturumda hepimizi çok yakından ilgilendiren ama aynı zamanda sessiz sedasız yürütülen ve tanıdığımız İstanbul’u başka bir şeye “dönüştüren” yenileme projeleri hakkında bilgi alma fırsatı bulacağız. Bu oturumda Sanat Tarihçisi Derya Nuket Özer, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nden Mimar Mücella Yapıcı, Doç.Dr.Murat Cemal Yalçıntan ve Erdal Aybek deneyim ve bilgilerini paylaşacaklar.

Dördüncü oturumda ise tüm İstanbul’un geleceğini belirlemek konusunda çok büyük önem taşıyan Yönetim Planı oluşturulması ve uygulaması konusunda Doç.Dr.İclal Dinçer, Prof.Dr.Nuran Zeren Gülersoy ve Şehir Plancısı Özcan Biçer bilgi verecekler. Son oturumun yöneticisi radyo programcısı Gürhan Ertür. Programın sonunda Prof.Dr.Cevat Erder bir kapanış konuşması yapacak.

Gün kapanış kokteyli ile son bulacak. Oturum aralarında sunulacak üç kısa film ise sırası ile şöyle: Ekümenepolis, Tarlabaşı Tarlabaşı ve Canım Sulukule. Aralarda çay kahve keyfi yapmak da mümkün.

10 Ekim Pazar günü sokağa çıkıyoruz. İstanbul’un tarihi alanlarında yapılacak rehberli gezilerle, bir gün önce edindiğimiz bilgileri yerinde görüp tanıma fırsatı bulacağız. Bu gezilerde İstanbul’a biraz daha yakınlaştığınızı, onu biraz daha iyi tanımaya başladığınızı göreceksiniz. İstanbul S.O.S.’e başından bu yana büyük destek sağlamış gönüllü rehberlerimiz ve diğer S.O.S. üyeleri ile üç ayrı alanda yapacağımız gezilerde, Haliç kıyısında Son Irmak Orkestrası’nın nefis müziklerini dinleme fırsatı da bulacağız. Katılmak için başvurular istanbulasadakat@gmail.com adresine  atılmalıdır.

9-10 Ekim hafta sonu programının ayrıntılarını 1 Ekimden itibaren www.istanbulsos.wordpress.com vewww.kesfetmekicinbak.com adreslerinden alabilirsiniz.

Görüşmek dileği ile…

Reklamlar

4 responses to “ATLAS OKURLARI İSTANBUL S.O.S İLE BULUŞUYOR

 1. evet haklısınız, hatırlatma için teşekkürler.
  Oditoryum, Fındıklı’da bulunan Mimarlık Fakültesi binası yanında, caddeden bahçeye kontrollü giriş sonrası sağ tarafta yer alıyor ve bahçeden doğrudan ulaşılabiliyor.

 2. Geri bildirim: Atlas Okurları İstanbul S.O.S. Buluşması Programı 9/10/10 | Istanbul S.O.S

 3. Can Elvan Ozkan

  Merhabalar Istanbul sevdalilari,
  Kabatas vapur iskelesinden Karakoy yonune yuruyerek yaklasik 5 dakikada, tramvayla ise Findikli duraginda inince karsinizda goreceginiz, sahil kiyisinda uzanan yerleske Mimar Sinan Guzel Sanatlar Universitesi’ nidir. Tek giris olan, Ana giris kapisindan girdiginizde saginizda kalan bina da Oditoryum olarak adlandirilir.
  Haftaya gorusmek, Istanbul’ un Istanbul olarak kalabilmesi icin kosusturmak dilekleriyle.

 4. Musa Kesebir

  merhabalar!

  9 Ekim 2010 gunu yapilacak olan toplantiniizin yeri hakkinda adres bilgilerini bildirebilir misiniz?

  Universite’nin genis yayilimi nedeniyle, MSU-Oditoryum’unun nerede oldugunun onceden bilinmesi, geleceklerin zaman kaybini onleyebilir.

  Simdiden tesekkurler..