Katılımcılardan: V. İstanbul’a Sadakat Gezisi/Tarlabaşı, Aynur Koç

TARLABAŞI’NA  DA  SAHİP ÇIKALIM.

 Arkadaşlar İstanbul S.O.S grubu bir süredir  İstanbul’un ‘’kentsel dönüşüm projesi ‘’ altında yok olacak semtlerine  Atlas Dergisi ile beraber sadakat turları düzenliyor. Son derece bilgilendirici olan bu turlar :

Eyüp, Zeyrek, Süleymaniye  ve  Tarlabaşı na  ücretsiz olarak düzenleniyor.

Ben 31 temmuzda  Tarlabaşı gezisine katıldım. Mimar Sinan Üniversitesi adına  Y.Mimar Alp Sunalp Tarlabaşı’ndaki  durumu anlattı. Gezi sırasında henüz evlerini boşaltmayanlar camlardan sarkarak   ‘Buradan  sökülüp başka yerlere gönderileceğiz, bize baskı yapıyorlar,  aranızda basın mensubu varsa bunları dile getirsin ‘’ diye bağırdılar.

 Tarlabaşı’ndaki durum nedir ? Yeni bir rant kapısı olarak tabiî ki buraya da yeni yerleşimciler getirilecek. Çok katlı, yaygın tabanlı binalar yapılacak. Tek bir giriş kapısı olacak, sitelerdeki gibi.

Peki  yok olan değerlerimiz neler?  Yapısal ve sosyal doku yok olacak.  Sokaklarında yaşanan      kültür de yok olacak.   Tabi tarihi binalarda yıkılacak.  İstanbul’u İstanbul yapan semtlerden biri daha yok olacak.

9 Yıkım bölgesi tesbit edilmiş. Biz bu bölgeleri gezdik.

En dar cepheli binalara örnek   Soldaki, 1800 lere tarihlenen ilk binalara  örnek,cephe son derece sade.

Yıkılmaya terk edilenlere bir örnekler

Bir eve girdik ki, çıktığımızda içimiz acıdı. Aile 140 yıldır bu evde yaşıyor. Tahta merdivenler, duvarlara sinen geçmişin kokusu, tavanlardaki bezemeler, yerlerdeki karolar … İnsanı geçmişe götürüyor.

Nasıl kıyıp ta yok edecekler diye düşünüyor insan.  Bilirkişi bu eve 240.000 TL fiyat biçmiş. Bir Amerikalı yine bu eve 2.500.000 TL vereyim demiş. Aradaki farka bakın. Ev sahibi tabiî ki satmıyor. Tüm evler mahkemelik olmuş,  direniyorlar. Ama , 9 kısmın % 90’ı boşaltılmış durumda.

İstanbul S.O.S grubu buradaki proje uygulamasının durdurulması için herkesi desteğe çağırıyor.      Belki çoğumuz ‘’ kültür turları’’ ile bu bölgeleri gezmişizdir.  Sadakat gezilerine katılıp gezerseniz farklı bir gözle bu bölgelerde neler yapılmak istendiğini göreceksiniz.

İnsanlar gider, evler  onları ve geçmişi yaşatmak  için kalmalı…

İstanbulsos.wordpress.com

Bilginiz olsun istedim.

Dostlarla paylaşmanız dileğiyle, sevgiler.

Aynur Koç
Dünya Mirası Gezginleri Derneği
Yönetim Kurulu Üyesi – Genel Sekreter
http://www.dunyamirasigezginleri.com
Tel: 0 542 233 03 88

 

 

 

Reklamlar

Yorumlar kapatıldı.