Ana sayfa

İstanbul ALARM veriyor!

Hemen Harekete Geç Kentine Sahip Çık!

Bizler, İstanbul’un mevcut plansız yapılaşma sürecinde, içinde  UNESCO Dünya Miras Listesi kapsamındaki alanlar da dahil olmak üzere, yapısal ve sosyal dokusunun kaybolma tehdidi  altında kalmasından kaygılanan bir grup İstanbullu, İstanbul S.O.S girişimini başlatmış bulunuyoruz.  Zamanla destek alarak büyüyoruz. 

Biz İstanbul’un  insanlığa malolmuş bir değer olarak kamu yararı gözeten, doğal ve kültürel eşiklere saygılı, özünü yansıtan değerleri koruyarak gelişebilen bir şehir olmasını istiyoruz.

Üzülerek görüyoruz ki İstanbul tehlikede ve alarm veriyor. UNESCO Dünya Miras Komitesinin de dikkat çektiği Haliç Metro Geçiş Köprüsü tasarımının gözden geçirilmesi, Boğaziçi Karayolu Tüp Geçişi projesinin çevresel etkisinin değerlendirilmesi, 5366 Numaralı Yenileme Yasası,  surlar ve ahşap yapıların uluslarası standartlara uygun restorasyonu, tarihi alanlarla ilgili yönetim planı hazırlanması, bir trafik master planının gerekliliği konularıyla ilgili sorumluluklar yerine getirilmiyor. Bunların yanısıra 3. Boğaz Köprüsü Projesi gündemde, Sulukule yıkıldı ve altındaki arkeolojik alan hakkında ne yapılacağı belli değil, Tarlabaşı yenileme adına yıkılıyor, Fener Balat Ayvansaray benzer bir proje için sırasını bekliyor, Emek Sineması ve beraberinde birçok İstanbullunun hafızası yokediliyor, plansız imar hareketleri şehrin her köşesinde devam ediyor…

Tüm bunlar olup biterken çok az İstanbullu haberdar olabiliyor, daha azı bilgi edinebiliyor, sürece katılabilmekse neredeyse bir mucize. İstanbul’un doğal, sosyal ve yapısal çevresinin sürdürülebilirliğini sağlayacak politikaların katılımcı bir yaklaşımla geliştirilmesi ve kentin kimlik öğeleri veya kamu yararına yönelik tehlike arzeden projelerin engellenmesi için eyleme geçen İstanbul SOS; bilgi üretmek, bilinçlendirme kampanyaları yürütmek, kitle hareketleri düzenlemek ve izlenmesi gerekli diğer yöntemleri bularak sivil sorumluluğunu yerine getirmek için çabalıyor.

118 responses to “Ana sayfa

  1. Belirli bazı kitlelere rant yaratma amaçlı olduğunu düşündüğüm “yenileme” projeleri yerine, insan ve doku profilini ezmeden yaşama geçirilebilecek çok katılımlı (bölgede yaşayan insanlardan üniversite ve sivil toplum kuruluşlarına kadar) “yapılandırma” çalışmalarının daha sağlıklı olacağına inanıyorum.

  2. lütfen bu şehri talana girişenlerin’ AKP hükümeti’ olduğunun da altını çizin..
    zalimlerin adını söylemekten çekinmeyin…AKM ‘yi çürüğe bıraknlardan hesap sorun..kim bilir orası için nasıl da iştah kabarttılar..

  3. İyi günlere…
    Zeytinburnunda ki 19-6 diye 3 adet UCUBE dikildi..bundan haberiniz var mı? Hangi şehircilik kriteri göz önüne alınarak bu kadar “ACAİP” yüksek binaya nasıl müsaade ettiler ve İstanbul’umuzun camileri,Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Sultanahmet camileri siluetini hangi cahiller ve göüz rant hırsı ile dönmiş reziller talep etti ve ilgili belediyenin “ÇOK” namuslu birimleri bu işi onayladı…hayretten öte sinirlenebiliyorum sadece bu “şerefli” insanlara…

  4. İstanbul yıkın yıkabiliyorsanız !!!

  5. ahh istanbulumm…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s