Acil Eylem için Çağrı!

İstanbul Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılıyor!

İstanbul’da yapılmakta olan kentsel projelerin yarattığı kültürel, doğal ve sosyo-ekonomik tahribatlar, UNESCO’nun kenti Tehlikede Olan Dünya Mirası Listesi”ne almasına yol açacak!

1 Haziran 2010 tarihli Dünya Miras Komitesi Karar Taslağına göre,

i) Haliç Metro Köprüsü İnşaatı durdurulmaz ya da proje ile ilgili anlamlı bir değişiklik yapılmazsa,

ii) 5366 sayılı Kanun’un mevcut uygulaması durdurulmazsa,

iii) İstanbul Surları restorasyon projeleri ile ilgili bilgi sağlanmazsa,

iv) Marmaray ve Motorlu Araç Geçiş Tüneli Projeleri ile ilgili “Çevre ve Sosyal Değerlendirme”ye, “evrensel değerler” ile ilgili  yapılacak bir spesifik değerlendirme de  eklenmezse,

v) Ahşap yapıların korunabilmesi için çok ortaklı bir rehabilitasyon programı geliştirilmezse,

vi) Trafiğin Tarihi Yarımada üzerinde potansiyel etkilerini göz önüne alan bir Trafik Mastır Planı hazırlanmazsa,

vii) İnşaat ve altyapı projelerinin varlığın üstün evrensel değerine etki etmemesi için bütüncül bir çerçeve oluşturacak Yönetim Planı uygulamaya konulmazsa,

UNESCO İstanbul’u 2011 yılında tamamen Dünya Miras Listesinden silmek üzere, 2010 yılında Tehlikede Olan Dünya Miras Listesi’ne almaya karar verir denilmiştir.

DUR demek için son 20 gün!

Bizler, kentlerimizde bize sorulmadan yapılan, yaşam alanlarımıza müdahale eden, kültürel değerlerimizi yok eden, doğal alanlarımızı tahrip eden ve sosyal dışlanmalara neden olan bu tip uygulamalara DUR demenin gerekliliğinin bilincinde olan kişiler/gruplar olarak, kamusal haklarımıza müdahale eden uygulamalara karşı çıkıyoruz.

Haliç Metro Köprüsünün yapımının durdurulması İstanbul’un en azından “Tehlikede Olan Dünya Mirası Listesi”nde kalabilmesi için aciliyet teşkil etmektedir. Bunun için yalnızca İstanbullular olarak değil tüm dünya vatandaşları olarak harekete geçmeliyiz. Siz de bu çağrıya kulak verin ve İstanbul’un elimizden daha fazla yitip gitmesini önlemek için imza atın!

Reklamlar

5 responses to “Acil Eylem için Çağrı!

 1. merhaba,

  gayret ve emek için minnettarım. Ancak Haliç Metro Köprüsü yerine ne yapılması gerekiyor bunu anlayamıyorum ve gerçekten merak ediyorum alternatif bir çözümün ne olduğunu.

  teşekkürler

  • Haliç Köprüsü Tarihi yarım adanın silüetini tamamen bozan gereksiz bir köprü olmak ile beraber, Unesco bunu sineye çekip, baari yapıcaksınız görüntüye zararvermeyin ve köprü standartlarını düzenleyin ve yüksekliği aşağıya çekin der, Bu uyarıya uyulmaması gayet yeterli sebep.. yoksa ileride onlarca mimari den uzak saçma sapan köprülerle karşılaşmamız aşikar hale gelecektir efendim..
   ( Hiçmi karaköy’den bakmadınız karaköye ) !

 2. hale kulacaoglu

  Sevgili Dostlar,
  Siz de biliyorsunuz ki tarihinde bu kadar hukuksuzluğun her bir alanda yaşandığı özel bir dönemden geçiyoruz.Bunun için sadece imza kampanyası değil hukukla mücadele etmenin de gerekliliğini düşünüyorum.Muhakkak her yapılanın bir hukuk ihlali vardır.Madem böyle bir oluşum yaratıldı-ki canı gönülden çalışırım-(sadece bunlar değil yakında çöp yakma merkezlerinin su ve toprağımızı kirletmesiyle yaşayacaklarımızla henüz kimse ilgilenmiyor)daha farklı mücadele edebilmenin de yollarını araştıralım,derim.Hep beraber…..

 3. Kentsel dönüsüm projeleri dursun!

 4. İstanbulumuzun Dünya Miras listesine girmesi için harekete geçmek hepimizin görevidir.
  İstanbul dünyanın en güzel şehri, büyüklerimizden sağduyulu davranmalarını yürekten
  diliyorum. Yitirdiğimiz değerleri geri kazanmamız olanaksız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s